75-latka oblana kwasem w 2014r. Zatrzymanie oraz zarzut zabójstwa dla trzech podejrzanych

75-latka oblana kwasem w 2014r. Zatrzymanie oraz zarzut zabójstwa dla trzech podejrzanych

2019-02-07 10:36 przez Marcin Saduś

75-latka oblana kwasem w 2014r.

Zatrzymanie oraz zarzut zabójstwa dla trzech podejrzanych

 

Oblanie kwasem na klatce schodowej w marcu 2014r.

Prokuratura Rejonowa Warszawa – Praga Północ w Warszawie od marca 2014r. prowadzi śledztwo w sprawie umyślnego spowodowania w bloków mieszkalnych przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci istotnego zeszpecenia ciała 75-letniej kobiety poprzez polanie ciała w/w kwasem siarkowym. Pokrzywdzona kilka tygodni później zmarła wskutek odniesionych obrażeń.

Pokrzywdzona występowała w roli świadka w jednej ze spraw karnych prowadzonych przed sądem przeciwko Maciejowi M., który był podejrzany o kierowanie gróźb karalnych wobec sąsiadki pokrzywdzonej. Od pierwszych dni śledztwa Maciej M. był typowany jako jedna z osób mogących mieć związek ze zdarzeniem. Przeprowadzone wówczas dowody nie były wystarczające do przedstawienia mu jakichkolwiek zarzutów. Ekspertyzy antropologiczne wykluczyły, aby był on osobą zarejestrowaną po zdarzeniu przez kamerę znajdującą się na klatce schodowej bezpośrednio.

 

Zatrzymanie zleceniodawcy i wykonawców.

W wyniku działań procesowych podjętych przez prokuratorów z Prokuratury Rejonowej Warszawa – Praga Północ oraz policjantów z Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji ustalono sprawców czynu, którzy w dniu dzisiejszym zostali zatrzymani na terenie Warszawy przez policyjnych antyterrorystów. Zebrane w ostatnich tygodniach dowody pozwoliły nie tylko na potwierdzenie, iż Maciej M. był zleceniodawcą przestępstwa, ale również na ustalenie głównego wykonawcy oraz pomocnika. Wszystkie zatrzymane osoby w przeszłości były wielokrotnie karalne, w tym za udział w  zorganizowanej grupie przestępczej.

 

Decyzje Prokuratora Generalnego.

W dniu dzisiejszym, uwzględniając polecenie Prokuratora Generalnego Pana Zbigniewa Ziobry w zakresie przyjęcia kwalifikacji prawnej czynu, prokurator przedstawił trzem podejrzanym odpowiednio zarzut sprawstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym, zarzut podżegania do zabójstwa oraz zarzut pomocnictwa do tego czynu. W ocenie prokuratora sprawca, który świadomie wylewa ok. pół litra substancji żrącej na twarz osoby w podeszłym wieku, a następnie w ciężkim stanie ją zostawia, przewiduje, że może to zakończyć się to jej śmiercią i na to się godzi.

Trwają czynności z udziałem podejrzanych. Już teraz wiadomo, ze motywacją sprawców było uniemożliwienie pokrzywdzonej złożenie zeznań przed sądem.

 

Marcin Saduś

Rzecznik Prasowy

Wróć