Strona achiwalna
aktualna strona prowadzona pod adresem
https://www.gov.pl/web/po-warszawa-praga


Zarzuty i areszt dla Dyrektora Finansowego platformy OMEGA

Zarzuty i areszt dla Dyrektora Finansowego platformy OMEGA

2020-09-30 19:54 przez Marcin Saduś

Zarzuty i areszt dla Dyrektora Finansowego platformy OMEGA

 

W dniu 28 września 2020r. na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI w związku z prowadzonym od blisko 6 miesięcy śledztwem przeprowadzili na terenie Warszawy oraz w innych miejscach w kraju, przeszukania pomieszczeń związanych z działalności platformy OMEGA. Zarządzana przez zarejestrowaną na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich spółkę platforma internetowa oferowała zakup produktu tzw. Active Box będącego połączeniem usług marketingowych oraz obsługi chmury kryptowalutowej, a jej zakup był warunkiem uzyskania obiecanego zysku. Podstawą rozliczeń była jedna z kryptowalut. W rzeczywistości OMEGA nie oferowała żadnego realnego produktu, a przyjęte wpłaty nie były przeznaczane na deklarowany cel. Pod koniec 2019r. klienci zaczęli mieć problemy z logowaniem się na portalu, obiecany zysk nie został im przekazany, a wpłacone środki nie zostały zwrócone.

W trakcie przeprowadzonych czynności biegli z zakresu informatyki śledczej zabezpieczyli m.in. portfele kryptowalut. Jednocześnie zatrzymano mężczyznę, którym okazał się być dyrektor Finansowy Platformy OMEGA. Trzydziestopięcioletni podejrzany usłyszał w Prokuraturze Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie zarzut oszustwa na szkodę blisko 520 pokrzywdzonych, którzy wpłacili na rzecz oszustów ponad 2,6 miliona euro oraz ponad 60 tysięcy złotych. Rekordzista wpłacił na konto platformy ponad 50 tysięcy euro.

W dniu 30 września 2020r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi - Północ w Warszawie pozytywnie rozpoznał wniosek prokuratora i zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledczy dysponują dowodami pozwalającymi na przedstawienie zarzutów kolejnym osobom, z których części ukrywa się poza granicami RP.

 

Marcin Saduś

Rzecznik Prasowy

Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie

Wróć