Zarzut płatnej protekcji dla biznesmena Marka M.

Zarzut płatnej protekcji dla biznesmena Marka M.

2018-12-06 15:31 przez Marcin Saduś

Zarzut płatnej protekcji dla biznesmena Marka M.

W dniu 05 grudnia 2018r. w związku z zatrzymaniem przez funkcjonariuszy Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie Marka M. (twórcy oraz właściciela nieistniejącej już ogólnopolskiej sieci sklepów) Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie powoływania się w 2018 roku na wpływy w instytucji samorządowej celem wywołania u ustalonej osoby przekonania o istnieniu takich wpływów oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy polegającej na doprowadzeniu do przekształcenia działek rolnych poprzez dokonanie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego na inne cele w zamian za obietnicę korzyści majątkowej w wysokości kilkuset tysięcy złotych tj. o czyn z art. 230 §1 Kodeksu karnego.

Zgromadzone przez funkcjonariuszy dowody oraz czynności procesowe przeprowadzone przez prokuratora pozwoliły na przedstawienie Markowi M. zarzutu popełnienia przestępstwa płatnej protekcji.

Przesłuchany w dniu 06 grudnia 2018r. Marek M. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu oraz złożył obszerne wyjaśnienia w znacznej części sprzeczne z pozostałym zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym.

Po przesłuchaniu prokurator zdecydował o skierowaniu do sądu wniosku o zastosowanie wobec Marka M. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

 

Marcin Saduś

Rzecznik Prasowy

Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga w Warszawie

Wróć